Dawniej polecano czekoladę by wzmocnić organizm podczas dużego wysiłku fizycznego. Najnowsze badania donoszą dodatkowo, że czekolada kryje w sobie jeszcze wiele zalet, które z pewnością mogą rozgrzeszyć “czekoladowe łakomstwo”.

Najnowsze badania amerykańskich ośrodków medycznych mówią, że po wypiciu czekolady słabnie aktywność płytek krwi, wykazują one mniejszą tendencję do zlepiania się, czyli zapobiega ona zakrzepom i zmniejsza ryzyko zawału serca. Spożywanie czekolady zwiększa poziom przeciwutleniaczy, które pomagają naszemu organizmowi pozbywać się wolnych rodników, uszkadzających komórki i sprzyjających zapadaniu na choroby serca i nowotwory.

Wyniki badań wskazują również, że najzdrowsza jest czekolada ciemna i gorzka. Znajdujące się w czekoladzie flawonidy ograniczają napięcie mięśni wokół tętnic co pozwala im się rozszerzać, a więc zwalcza tzw. twardnienie tętnic. Flawonoidy znajdują się także w winogronach, migdałach, jabłkach, kukurydzy, herbacie, ale najwięcej flawonoidów zawiera kakao- podstawowy surowiec do wyrobu czekolady. Czekolada wzmacnia i jest bardzo pożywna, 100g czekolady to 530-600 kcal. Lekarze zalecają ją przy dużym wysiłku fizycznym (ciężka praca fizyczna, sport wyczynowy), po oddaniu krwi lub podczas intensywnej pracy umysłowej.

Czekolada ma wielu zwolenników, mają swoje organizacje, kluby smakoszy, przepisy i certyfikaty czuwające nad czystością jej wyrobu. W Europie główne centra produkcji i spożycia czekolady to: Szwajcaria, Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania. Producenci wytwarzają wiele odmian czekolady pełnej, mlecznej, gorzkiej, przeróżnie nadziewanych (pseudo czekolady) czy białej, najlepsza i najzdrowsza zawsze jest ta pełna, twarda, ciemna oraz gorzka. Najlepsze właściwości smakowe ma jednak czekolada w płynie, gorąca, która coraz częściej zastępuje tradycyjną kawę!