Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym to jeden z wariantów kolonoskopii, w tym wypadku dzięki znieczuleniu pacjent jest poddawany anestezji dlatego nic nie czuje podczas zabiegu i nic z niego nie pamięta. Jest to dobra alternatywa dla osób objawiających się bólu lub dyskomfortu zarowno fizycznego jak i psychicznego podczas badania.
Kolonoskopia to zabieg polegający na oglądaniu jelita za pomocą „rury” z układem optycznym i kamerą wprowadzanej przez odbyt. Obraz rejestrowany przez kamerę jest wyświetlany na monitorze, który obserwuje lekarz. Podczas tego zabiegu można również wykonać tak zwaną małą chirurgię, a mianowicie pobrać wycinek błony jelita lub usunąć polipy występujące w jego świetle.
Zabieg ten należy do dość ważnych i w zasadzie nie szkodliwych procedur medycznych.  Ma na celu diagnozowanie chorób dolnego odcinka układu pokarmowego. Zalecany jest u osób, u których występuje krwawienie z dolnego odcinka dróg pokarmowych, problemy z defekacją, choroby zapalne jelit, podejrzenie zmian rozrostowych w jelitach lub z dodatnim wywiadem rodzinnym. U osób otyłych powyżej 60 roku życia zaleca się kolonoskopie w celu wykluczenia zmian w jelitach.
Badanie to jest jednym ze standardów wykrycia nowotworów jelita grubego, gdyż pobrany w czasie badania wycinek umożliwia ocenę histopatologiczną zmiany, czyli stwierdzenie o jej złośliwości.