Lotniarstwo

Lotniarstwo jest zajęciem łączącym w sobie zalety zarówno sportu jak i rekreacji. Lotniarstwo nie jest sportem olimpijskim. Nie jest też sportem tak popularnym jak na przykład amatorskie sporty walki czy amatorska piłka nożna, jednak wśród sportów lotniczych odznacza się dosyć mocno. Latanie jakimikolwiek maszynami, czy to szybowcami czy samolotami myśliwskimi czy jakimikolwiek innymi wiąże się bowiem z dużym nakładem pieniężnym, jaki wnieść musi każdy, kto chce ów sport uprawiać. To dosyć mocno zawęża grono osób mogących podjąć się takiego zajęcia. Lotniarstwo natomiast pozwala uczestniczyć w jednym ze sportów związanych z lataniem nie zakładając od razu, że każda osoba uprawiająca ten sport musi dysponować pokaźną ilością gotówki.

To pozwala cieszyć się możliwością latania także osobom, których normalnie nie byłoby stać ani na samolot ani nawet na wypożyczenie samolotu. Sport ten jest o tyle niesamowity, że pozwala ludziom poczuć się tak, jak gdyby faktycznie potrafili latać. Sport ten czy też rekreacja, bo tak naprawdę lotniarstwo można nazywać różnie, pozwala na doświadczenia nieosiągalne w jakiejkolwiek innej dziedzinie sportu czy rekreacji pomijając oczywiście te lotnicze właśnie. Lotniarstwo jednak nadal wiele osób myli dosyć łatwo z paralotniarstwem, choć różnica jest wręcz banalna. W lotniarstwie dana osoba szybuje utrzymując się na stelażu do którego przyczepione są skrzydła lotni. W paralotni natomiast taki stelaż czy usztywnienie nie występuje i utrzymujemy się na czymś, co wygląda jak spadochron i zachowuje się podobnie.

Jak widać więc różnica jest dosyć znaczna, więc aż dziw bierze, że można w ogóle pomylić te dwie dziedziny sportów powietrznych. Metod latania z użyciem lotni jest kilka. Najpopularniejszą z nich bodaj jest zlot. Polega on na zbiegnięciu ze stromego zbocza w przepaść i naturalnym rozpoczęciu szybowania. Taki sposób dostarcza też chyba najwięcej wrażeń, gdyż biegnąc nad przepaść możemy się czuć jakbyśmy zaraz mieli runąć w dół. Istnieją jednak także motolotnie, w których używa się napędu pomagającego nam latać zdecydowanie dalej.