Nie bez przyczyny życzymy sobie nawzajem zdrowia z okazji imienin, urodzin, jubileuszów czy innych uroczystości. Zapytani o życiowe priorytety, stawiamy zdrowie na pierwszym miejscu, przed miłością, bogactwem, karierą. Bo czym będzie się cieszył człowiek, któremu zdrowie nie dopisuje?
Na szczęście żyjemy w czasach, w których medycyna rozwija się w tempie, za którym trudno nadążyć. Jednak naukowcy i lekarze twierdzą, że najważniejszą rolę w naszym życiu powinna pełnić profilaktyka.
Znamy przyczyny większości chorób. Wiemy, jak się ich wystrzegać, jak często poddawać się badaniom profilaktycznym, czego unikać, jak dbać o zdrowie. W zasadzie poza schorzeniami wrodzonymi i genetycznymi, powinniśmy cieszyć się doskonałym zdrowiem. Jednak natura człowieka jest tak skonstruowana, że boi się on tylko chorób śmiertelnych i nieuleczalnych. Dziś medycyna zna lekarstwa na większość chorób, toteż bagatelizujemy swoje przypadłości i nie dbamy o siebie należycie. Tymczasem nieleczone błahe dolegliwości mogą prowadzić do równie poważnych konsekwencji, co groźne choroby. Warto się nad tym zastanowić i dbać o bezcenny skarb, jakim jest nasze zdrowie.