W dużych miastach- chociaż moda ta obecnie dociera i do mniejszych miejscowości, a nawet wsi- powstaje coraz więcej siłowni zewnętrznych. Zlokalizowane są zwykle tam, gdzie przebywa najwięcej ludzi- przy dużych osiedlach mieszkalnych (zarówno blokowiskach jak też domach jednorodzinnych), miejskich parkach i placach zabaw oraz nieopodal szkół i pozostałych placówek edukacyjnych. Są one idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawianiem sportu oraz takich, które nie mają czasu wybrać się na pływalnię czy krytą siłownię, a jedynie wyjść z domu, by w przeciągu kilku minut móc zacząć ćwiczyć poza domem.
Na siłownie zewnętrzne składają się rozmaite maszyny i sprzęty, które pomogą rozwinąć mięśnie w określonych partiach ciała. Na orbitrekach możemy ćwiczyć mięśnie naszych nóg, na specjalnie wyprofilowanych ławeczkach do robienia brzuszków- wzmacniać mięśnie brzucha, a dzięki ćwiczeniu na tzw. prasie nożnej jesteśmy w stanie poprawić wydolność mięśni naszych łydek.
To tylko niektóre z możliwości ćwiczenia i pracy nad kondycją na siłowni zewnętrznej. Ponadto, znajdziemy tam także odpowiednie maszyny służące do unoszenia całego naszego ciała jedynie za pomocą pracy rąk bądź nóg. Korzystanie z takiego sprzętu w odpowiedni sposób wpływa korzystnie na sylwetkę.