Sport

Nie jest łatwo powiedzieć jednoznacznie i w prosty sposób czym jest sport. Oczywiście każdemu z nas jest znane to słowo, jednak gdybyśmy mieli zamiar wytłumaczyć to małemu dziecku, z pewnością sprawiłoby nam to sporo trudności. Ogólnie sport określa się z jedne strony jako wszelkie formy aktywności fizycznej lub psychicznej, dzięki którym współzawodniczymy, mierzymy się z kimś, lub też dzięki którym sprawiamy sobie przyjemność.

Sport bowiem jednoznacznie kojarzy się raczej większości z nas z przyjemnością. Jest to przyjemność, jaką czerpiemy z współzawodnictwa, rywalizacji, ale także z samego obcowania z dziedziną jaką uwielbiamy. Wiele innych teorii ściśle jednak rozdziela sport od rekreacji, gdyż rekreacja nie zakłada z góry współzawodnictwa i jest raczej uprawianiem sportu tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności w ogóle bez zakładania rywalizacji z kimś, a jeśli już to raczej na dość luźnych zasadach. Sport z kolei określa się wówczas jako uprawianie pewnej dziedziny sportowej wiązane z rywalizacją. Sport także wiąże się z przestrzeganiem ścisłych zasad panujących w danej dziedzinie.

To są jednak tylko teorie, a tak naprawdę czym jest sport trzeba zobaczyć na własne oczy, jest to bowiem raczej kwestia doświadczenia tak jak na przykład kwestią doświadczenia jest możliwość rozpoznawania kolorów czy dźwięków i osobie ślepej nigdy nie wytłumaczymy jak wygląda kolor żółty czy czerwony, nawet jeśli wkładalibyśmy w to nie wiadomo jak wiele siły i jak długo to definiowali. Tak samo o sporcie lepiej jest nie tyle mówić, ile go pokazać. Sport jest bardzo ważny w życiu wielu ludzi, choć przeważnie łączy się jednak bardziej z rekreacją.

Daje nam to bowiem przyjemność. Każdy lubi się od czasu do czasu przyjemnie zmęczyć. Daje nam to poczucie spełnienia, kształtuje naszą kulturę fizyczną i psychiczną dzięki współzawodnictwu. Jeśli na dodatek w sporcie jaki uprawiamy także się spełniamy, oznacza to że nasze życie otrzymuje smak jakiego wcześniej nie miało. Sport jeśli już raz go spróbujemy z pewnością nam się spodoba, zwłaszcza że tak wiele jest najróżniejszych jego dziedzin.