Przy dużej aktywności fizycznej, zwiększonej temperaturze otoczenia, niektórych stanach chorobowych (np. przy gorączce, biegunce, wymiotach, cukrzycy, zaburzeniach pracy nerek) należy zwiększyć podaż płynów. Zawartość wody w organizmie dorosłego człowieka powinna być utrzymana na stałym poziomie, czyli bilans powinien być zerowy. Tylko w okresie wzrostu i w czasie ciąży może być dodatni bilans i jest to zjawisko normalne związane ze szczególnym stanem fizjologicznym.

Dostępność na rynku wód mineralnych jest bardzo zróżnicowana. Na sklepowych półkach znaleźć możemy trzy podstawowe rodzaje wód:
– Mineralne wody mieszane- pochodzące z dwóch lub więcej źródeł naturalnych wód mineralnych
– Naturalne wody źródlane- w porównaniu do naturalnych wód mineralnych są to najczęściej wody niskozmineralizowane, zawierające głównie wodorowęglany lub siarczany wapnia i magnezu. Zalicza się je również do wód niskosodowych. Z tego powodu polecane są do bezpośredniego spożycia przez dzieci, jak również do przygotowywania posiłków.
– Wody stołowe mineralizowane- produkowane są z naturalnych wód źródlanych lub przeznaczonych do spożycia wód gospodarczych wzbogaconych w związki mineralne.

Wartość odżywczo-zdrowotna wód mineralnych wynika z obecności w nich rozpuszczalnych składników mineralnych tzw. biopierwiastków. Składniki te wprowadzone do organizmu ułatwiają właściwą przemianę materii i zmniejszają ryzyko występowania wielu schorzeń. Główne składniki wód mineralnych to wodorowęglany, siarczany, chlorki oraz sód, potas, wapń i magnez.