Po porodzie w ciele kobiety zachodzi szereg zmian zarówno hormonalnych, jak i fizjologicznych. Następuje gwałtowny spadek hormonów. Wskutek czego przysadka mózgowa zaczyna produkować prolaktynę odpowiedzialną za pobudzenie laktacji.

W czasie połogu szczególnie należy dbać o zdrowie i higienę osobistą. W ciągu dnia co najmniej dwa razy obmywać srom. W miarę możliwości często odkrywać miejsca rodne lub moczyć w ziołach przyspieszających gojenie, obkurczających np. korze z dębu. Zaleca się też wczesne wstawanie po porodzie w celu zapobiegania zapaleniu żył. Kobiety rodzące kolejne dziecko bardzo często odczuwają bóle związane ze zwijaniem się macicy. Naturalne karmienie dziecka neutralizuje ból i przyspiesza proces obkurczania macicy. Po każdym karmieniu zaleca się przemyć sutki przegotowaną wodą i zdezynfekować.

Okres połogu zazwyczaj trwa około sześciu tygodni. Kończy się wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki. Dla kobiet karmiących piersią czas połogu może się wydłużać nawet do 3 miesięcy.