Bez wody nie ma życia, a organizm ludzki nie ma możliwości prawidłowo funkcjonować, jeśli nie dostarczymy mu dziennie odpowiedniej ilości wody.

– Rola wody w organizmie człowieka jest niezastąpiona. stanowi ona 45-75% masy ciała, występuje w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych (krew, limfa, soki trawienne).
– spełnia w organizmie również role ochronną np. dla gałki ocznej, mózgu, rdzenia kręgowego, umożliwia właściwą ruchliwość stawów czy przesuwanie się w jamie brzusznej narządów wewnętrznych.
– ułatwia przyjmowanie stałych pokarmów oraz przesuwanie się pożywienia przez przewód pokarmowy
– jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów trawienia, wchłaniania, transportowania składników pokarmowych do komórek i narządów
– jest niezbędna do przebiegu procesów przemiany materii i usuwania końcowych produktów metabolizmu
– umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła i ułatwia jego wydalanie

Przy niedostatecznym spożyciu wody organizm ma problemy z wydalaniem produktów przemiany materii, w moczu może pojawiać się piasek lub osad. Często dochodzi też do odwodnienia ustroju, zaburzeń krążenia a nawet śmierci.

Nadmiar wody również jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Przy nieodpowiednim wydalaniu wody może dojść do obrzęków, uszkodzeń komórek, zmniejszenia ciśnienia krwi. Przy obrzęku mózgu występuje osłabienie, nudności i wymioty a w ostateczności śpiączka. Przyjmuje się, że osoba dorosła na każdy 1 kg masy ciała potrzebuje ok. 30 cm3 wody na dobę lub 1 cm3 wody na 1 kcal spożywanego pokarmu. Powinno się więc pić ok. 1,5 litra wody, bezpieczniej 1,5 do 3, a absolutne minimum to 1 litr.