Jak wybrać odpowiedni rower do jazdy po górach?

Rowery górskie to najbardziej popularne rowery w ostatnich latach. Cieszą się tak dużą popularnością ponieważ są uniwersalne i można wjechać nimi praktycznie wszędzie. Ale czy to oznacza że każdym modelem? – nie.

Pensjonaty w Bukowinie Tatrzańskiej doskonale potrafią rozróżnić modele którymi można zdobywać góry a którymi nawet nie zajedziemy pod pierwszą górkę a już może coś zacząć skrzypieć czy odpadać. Dlatego nie polecam kupna rowerów do 1000zł o czym wspomnę wyżej. Dobre i znane marki przez lata pracowały nad renomą danych rowerów. Dlatego są one trochę droższe jednak przez lata upadło wiele firm które sprzedawały rowery niskiej jakości. I podobnie jest teraz , wiele słabszych firm jest wręcz odsprzedawanych pod skrzydła innych.

Może zacznę od tego jakie rowery najlepiej unikać. Po pierwsze unikamy wszelkich stalowych części typu ZOOM itp. Są to bardzo ciężkie i stalowe części które potrafią znacznie utrudnić życie. Oprócz tego że prawdopodobnie wyrobią się po krótkim okresie to mogą być także pewne problemy. Ja sam miałem podobny problem z kierownicą typu ZOOM ponieważ raz podczas trasy wypadła mi wręcz z rąk. Podczas normalnej przejażdżki kierownica wypadła z mocowania i została mi w rękach – na szczęście nie jechałem szybko. Dlatego jeśli ktoś zamierza wyjeżdżać w góry z rowerem to nie polecam takich tanich rowerów. Noclegi szczyrk są doskonałą bazą hotelową , jednak jeśli mamy zamiar spędzać tam np. urlop z rowerem za 100zł to stanowczo nie polecam. Po takim urlopie możemy wrócić zdenerwowani oraz zmęczeni katorgą jaką będzie dla nas ten rower. Rower może stać się przekleństwem bądź nową pasją na całe życie bądź parę lat. Osobiście w tym roku mogę polecić model KROSS A2 LEVEL z 2011 roku który na osprzęcie alivio i reszcie komponentów rekomendowanych przez samą firmę kosztuje tylko 1300zł. Moim zdaniem jest to najbardziej optymalny wybór który łączy w sobie sportową geometrię , dobre podzespoły oraz dobrą markę. Warto zwracać uwagę na takie punkty bowiem mogą okazać się podstawą dobrego wypoczynku. Rower o którym wspominałem jest stworzony na bazie V-brake zatem jeśli ktoś chciałbym hamulce tarczowe to musiałby dodać dodatkowe 400zł. Moim zdaniem jest to najniższe cena jaką należy wydać jeśli szukamy odpowiedniego roweru górskiego na wyjazd. Każdy kto raz na nim usiądzie z pewnością odrzuci inne modele ( mowa o modelach poniżej 1000zł). Warto także szukać okazji jeśli nie mamy większych funduszy bowiem mogą okazać się dla nas zbawienne. Przecena rzędem 30-40% jest czymś co pozwoli nam na wybór nawet hamulców tarczowych. Jednak wspomnę słów kilka jeszcze o osobach które poszukują co nieco droższych modeli. Pensjonaty szczyrk są doskonałym pomysłem dla osób które pragną poszaleć w Beskidach – jednak powyższe wymagania takie jak widelec minimum SR SUNTOUR XCM/Manetki Alivio/Sportowa Geometria oraz solidne komponenty mogą nam zaoszczędzić wiele nerwów. Jednak dla osób które pragną zakupić już sprzęt powyżej 2000 i więcej tysięcy złotych mają już do wyboru wiele ulepszeń. W półce 2500-3000 można już dostać porządne hamulce tarczowe hydrauliczne. Ma to znaczenie szczególnie wtedy gdy bierzemy pod uwagę maratony oraz bardziej ambitną jazdę. Odchudzone przerzutki i waga roweru która może spaść do poniżej 12,5kg zachęcają nie jednego z nas do zakupu. Kolejnym wyborem w półce powyżej 4-5tys złotych jest wybór pomiędzy rowerem full suspension a hardtail. Jest to wybór pomiędzy pełnym zawieszeniem a sztywniakiem z jednym amortyzatorem. Różnica pomiędzy dwoma modelami może być większą niż tysiąc złotych jednak zalety takie jak większy komfort jazdy mogą przewyższać dla rowerowych „maniaków” każdą cenę.

Myślę że udało mi się przedstawić w miarę rozsądnie jak wygląda wybór roweru. Dla amatorów cenna nie powinna przekraczać 4tys. Złotych jeśli planujemy zakup z jednym amortyzatorem. Rowery za ponad cztery tysiące złotych są przeznaczone głównie dla zawodników startujących zawodowo w maratonach.