Wiele osób jest jeszcze przed wakacyjnym urlopem. Niektórzy chętnie wykorzystują ciepłe weekendy na dodatkowe wyjazdy. Niezależnie od tego, jaką wycieczkę planujemy, zazwyczaj zastanawiamy się nad tym, jak można na niej zaoszczędzić. Okazuje się, że istnieje kilka możliwości.

Oszczędzanie na transporcie

Warto rozważyć jaka opcja będzie najtańsza. Oczywiście wiele zależy od osobistych warunków, np. inną opcję podróżowania będą mogli wybrać rodzice z małymi dziećmi, inną młodzież, a inną osoby starsze. Zamiast jednak podróżować samochodem, warto rozważyć transport komunikacją zbiorową, np. pociągiem czy busem. Warto jednak pamiętać o tym, że najmniej zapłacimy za bilety, gdy będziemy je rezerwować odpowiednio wcześnie. Jeżeli jednak chcemy jechać samochodem, ale tylko w dwie lub 3 osoby, możemy rozważyć czy nie zabrać się z jakimiś znajomymi, by koszty podzielić na więcej osób. Niektóre osoby planują podróże niezbyt odległe, np. około 50-70 km od miejsca zamieszkania. Zamiast podróżować samochodem, można rozważyć podróż rowerem.

Oszczędzanie przy wyborze miejscowości

Sporo można zaoszczędzić, gdy w sposób przemyślany wybierze się cel podróży. Zasada jest prosta – należy unikać modnych miejscowości i popularnych kurortów. W takich miejscach wszystko jest droższe – kwatery, jedzenie, atrakcje. Wystarczy zatrzymać się w jakiejś pobliskiej, mniejszej miejscowości lub wybrać zupełnie nowe miejsce. Warto pamiętać o tym, że w Polsce jest wiele wyjątkowych zakątków i warto takich miejsc szukać.

Oszczędzanie na kwaterze

Kolejna możliwość to wybór odpowiedniej kwatery. Oczywiście każdy ma swoje oczekiwania i potrzeby, jednak często można je delikatnie zminimalizować i sporo na tym zaoszczędzić. Zamiast bardzo drogich kwater w hotelach można zdecydować się na ośrodki wypoczynkowe czy nawet kwatery prywatne, które zapewniają bardzo komfortowe i wygodne warunki, a także liczne udogodnienia – a to czasami za połowę ceny. Jeżeli wiemy, że niewiele czasu będziemy spędzać na kwaterze, to naprawdę nie warto przepłacać.

Oszczędzanie na atrakcjach

Warto o pewne wakacje zadbać we własnym zakresie. Dobrze jest zatem pomyśleć o jakiś grach, piłce do siatki, badmintonie, ciekawych książkach, może o rowerze – dzięki temu nie będziemy się nudzić i zaoszczędzimy na atrakcjach, które trzeba by znaleźć na to miejsce. Warto również wcześniej sprawdzić, jakie atrakcje znajdują się w okolicy, z jakimi kosztami się wiążą i wybrać te odpowiednie.

Tak zaplanowane wakacje będą na pewno bardzo przyjemne, a dodatkowo nie nadszarpną domowego budżetu.