Te same wirusy, które powodują zapalenie krtani powodują zapalenie tchawicy. Wirusy schodzą niżej i atakują kolejne organy. Objawia się bardzo dokuczliwym, suchym kaszlem, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie.

Kaszel nasila się zwłaszcza po położeniu się do łóżka. Chorobie z reguły towarzyszy stan podgorączkowy i duszność. Zapalenie tchawicy trwa z reguły od 4 do 7 dni.

Organizm jest w stanie sam wygrać z zapaleniem tchawicy.

Podczas choroby należy unikać dymu i zapylenia. Trzeba koniecznie przerwać palenie papierosów. Na chorobę zapalenia tchawicy zapadają najczęściej palacze.

W czasie choroby do południa można zażywać leki wykrztuśne, od 17 natomiast leki hamujące odruch kaszlu. Istotne jest przyjmowanie dużo płynów, aby oskrzela były stale nawilżone. Nawilżone oskrzela produkują wydzielinę pomocną w pobudzaniu tchawicy do kaszlu.

Chory powinien zażywać witaminę C oraz witaminę A lub beta karoten

Dobrze zrobi picie soku marchwiowego, ponieważ zawarty w nich beta karoten przyspiesza regeneracje błon śluzowych a płyn dodatkowo nawilża śluzówkę. Pomocna jest też lekkostrawna dieta bogata w pomarańcze i ciemnozielone warzywa i owoce.