Obóz może trwać kilkanaście dni, przeważnie od około 10 dni do 2 tygodni, co zazwyczaj zależy od konkretnego programu, jaki to jest przewidziany dla uczestników. Dany ośrodek przyjmuje uczestników przez cały sezon. Najważniejsza jest tu odpowiednia infrastruktura, która ma sprzyjać konkretnemu celowi, oraz właściwa kadra, a zatem zarówno opiekunowie grup, jak i instruktorzy. Obozy organizowane dla dzieci mogą też stanowić wyłącznie formę wypoczynku, ale w ofercie musi się znaleźć plan pobytu, wraz z wszelkimi atrakcjami.

Różnorodność oferowanych atrakcji jest tu niezwykle bogata. Dzieci mogą wówczas uczyć się danej specjalności, spostrzegawczości, wzbogacać wiedzę, krzewić własną aktywność fizyczną, a ponadto uczą się zachowań względem siebie. Wszystko odbywa się wówczas pod okiem opiekuna grupy.

Jednak obozy takie to także dodatkowe atrakcje nie koniecznie związane z rozwojem. Najmłodsi skorzy są to zabawy, stronią od nudy i najlepiej chłoną wiedzę, mają więcej energii następnego dnia i dlatego program nigdy nie jest skonstruowany pod kontem jednej, konkretnej tematyki.