Wielu z noszących okulary rozważa sięgnięcie po wygodniejsze rozwiązanie, czyli zakup soczewek kontaktowych. Zanim jednak zostaną zakupione każdy powinien się skierować do specjalisty. W celu przeprowadzenia odpowiedniego badania okulistycznego i dopasowania właściwych soczewek do swojej wady wzroku.

Po zakończonym badaniu wzroku, lekarz specjalista standardowo powinien wykonać szereg pomiarów samego oka, tak by idealnie dopasować soczewki. Warto o tym pamiętać, szczególnie iż noszenie źle dopasowanych soczewek męczy oczy i powoduje uczucie dyskomfortu. Powinniśmy sobie utrwalić iż nasze oczy to skarb, o który mamy się troszczyć. Skoro nie kupujemy niewygodnych butów, tym bardziej zapomnieć należy o niedopasowanych soczewkach. Dlatego też absolutnie nie powinniśmy ich kupować bez odpowiedniego badania, a już szczególnie pożyczać od innej osoby.

Zasadę tą powinnyśmy stosować tak samo jeżeli nie mamy wady wzroku i kupujemy soczewki kolorowe, dla zabawy by lepiej i modniej wyglądać. Takie soczewki również muszą być dopasowane przez specjalistę.

Jeżeli podczas wizyty u specjalisty stwierdzimy iż nie jesteśmy jeszcze do końca przekonani czy akurat te soczewki kontaktowe będą dla naszego najlepsze, możemy się zapytać o możliwość wypróbowania ich gratis. W większości salonów istnieje taka opcja, jak również korzystać można z kuponów rabatowych i promocyjnych .

Zatem podsumowując należy stwierdzić, iż decyzja o zakupie soczewek powinna być przemyślana, a sam zakup zrealizowany według wspomnianych reguł. Oczy są zbyt ważne by pozwolić sobie na lekkomyślność i lekceważenie porad specjalistów.