Jeśli dziecko się na przykład garbi, albo nogi układają mu się w literę X albo jego odcisk stopy jest płaski to już sygnał, że coś z tym trzeba zrobić, bo wcześnie wykryte wady postawy dadzą się skorygować.
1. Płaskostopie- dziecko musi wzmocnić mięśnie stóp, powinno dużo chodzić boso; po trawie, dywanie, piasku, po drobnych kamykach (na przykład na plaży)wtedy palce się podkurczają mięśnie napinają; dzieci powinny skakać w gumę, na trampolinie, powinno chodzić naprzemiennie to na palcach to na piętach, chwytać palcami drobne przedmioty na przykład kredki. Nie powinno nosić butów po starszym rodzeństwie:
2. Skrzywienie kręgosłupa ? ortopeda zaleci zestaw ćwiczeń korygujących i trzeba będzie regularnie ćwiczyć z dzieckiem, także w domu, bardzo pomocne jest pływanie, gra w koszykówkę, trzeba pilnować, aby dziecko nie nosiło ciężkich rzeczy na jednym ramieniu, ważne jest też jak dziecko śpi; materac powinien być dosyć twardy,a poduszka tak mała, aby zmieściła się między barkiem a uchem, jeśli śpi na boku, a najlepiej dla pleców dziecka byłoby gdyby spało na wznak;
3. Koślawe kolana- zwracać uwagę, aby na krześle dziecko siedziało ze złączonymi stopami i szeroko rozstawionymi kolanami, często powinno siedzieć na podłodze po turecku, dobre jest pływanie kraulem i jazda na rowerze, pomocne mogą się także okazać specjalne wkładki do butów.